23/2006) Enigma aneb krásy matematiky

Ten, kdo mě zná, ví, že jsem ukecaná a každou jenom trochu vhodnou příležitost využiju k navázání komunikace. Není tedy divu, že jsem si i zaměstnání volila tak, abych v nich byla mezi lidmi a mohla si povídat. Když jsem na počátku devadesátých let minulého století pracovala ve staré prodejně Academie na Václavském náměstí, dala jsem se tam jednou do řeči s pánem, který si přišel pro knihu s tajuplným názvem Úvod do integrálního počtu. Byla modrá a měla svých poctivých 700 stránek. Na moji jedovatou poznámku o tom, že nechápu, jak tomu někdo může rozumět, mi odpověděl, že matematika je královnou věd a nejkrásnější je tam, kde plynule přechází do filosofie. Odpověděla jsem, že to asi jako člověk, který po celý život zápasí tak leda s trojčlenkou, nemůžu posoudit. Pán zesmutněl, ale pro útěchu mi vysvětlil, že pravých čistokrevných matematiků je opravdu hodně málo a pokud se vylíhnou, lehký život je rozhodně nečeká.

Jedním z takových matematiků byl Alan Mathison Turing, který se narodil 23. června 1912 v Londýně. V horoskopu je velmi nápadné stelium na pomezí Blíženců a Raka, přičemž vládkyně Raka Venuše je v posledním dekanu Vah v konjunkci s jižními uzly. Je jasné, že tak vyhraněný člověk neměl zrovna jednoduchý život. Problémy s okolím měl už od mládí. Ve škole o něm říkali, že je drzý, líný a nepořádný, ale přesto maturoval skvěle a začal studovat v Cambridge. Jeho inteligence byla nepochybná, ale kromě abstraktního myšlení ho nic jiného nebavilo. Během studia se zabýval matematikou, logikou a kvantovou fyzikou, ale jeho skutečnou láskou se staly počítače, o kterých vědecký svět začal v té době nesměle uvažovat. První práci publikoval v roce 1936 (druhý návrat Jupitera!) a rozebíral v ní nejenom myšlenku umělé inteligence, ale navíc se zabýval i úvahami o tom, zda je možné, aby stroj myslel samostatně. V roce 1936 – 1938 studovat na Princetownu, kde obhájil doktorát.

Po návratu do vlasti vypukla válka a on se dostal do známého oddělení v Bletchley Parku, kde sídlilo dešifrovací oddělení. Tam se asi cítil dobře, protože tam bylo několik géniů jeho typu, kteří se snažili rozluštit německé ponorkové a námořní kódy. Jeho největším a z hlediska válečného úsilí nejdůležitějším úspěchem bylo rozluštění zpráv, které kódoval stroj Enigma (pokud jste neviděli stejnojmenný film ani nečetli stejnojmennou knížku, o hodně jste přišli a měli byste škodu napravit). Po válce následovalo patřičné ocenění a Řád britského impéria mu připínal sám Churchill. Po roce 1945 se Turing začal věnovat počítačům, kolem roku 1950 přesunul svou pozornost na biologii a stal se průkopníkem matematického modelování v chemii a v biologii.

Jeho tragédie však byla v tom, že byl myšlenkově o jeden saturnský cyklus před svou generací – a neměl tedy nikoho, s kým by mohl o své práci mluvit. Dalším problémem byla jeho sexuální orientace, která byla v té době v Anglii trestná. Od roku 1948 učil na univerzitě v Manchestru, kde chodil oblečený tak, že si ho pletli se zřízencem. Na přednášky se dostavoval v pyžamu, na tenis v baloňáku, pod kterým byl nahý. V roce 1952 byl kvůli svému sexuálnímu životu zatčen a nějakou dobu byl ve vězení. V pondělí 7. června 1954, kdy mu přes stelium na konci Blíženců a začátku Raka šel Jupiter, snědl po vzoru Sněhurky jablko napuštěné kyanidem. Princ, který by ho polibkem vrátil do života, se však bohužel nekonal.

Astroložka JaGa

Pro sestavení horoskopu potřebuji datum, čas a místo narození.

Horoskopy vykládám výhradně při osobním styku.

Kontakt

dr. Jarmila Gričová Šumbarská 704
735 41 Petřvald
+420 777 575 627 gricova.jarmila@gmail.com