15/2004) Poustevník

Poustevník se hodí k lecčemus. V tarotových kartách nám ukazuje období samoty, které je nutné k tomu, abychom si v něm utřídili myšlenky a do života vkročili s jasnými názory, požitkáři ho mohou vnímat jako tvůrce likéru (někde jsem četla, že tvar lahve oblíbeného likéru Barbero je inspirován tvarem kutny), může vystupovat v pohádkách – nebo se také může stát mimo svou vůli průkopníkem na poli medicíny.

Dne 8. dubna 1743 byla totiž na provensálském poustevníkovi uskutečněna první operace šedého zákalu a tím se definitivně ustavila oční chirurgie jako obor. Když dnes čteme popis celé operace, nebudeme se cítit příjemně. Ctihodný chirurg Jacques Daviel totiž stlačil za pacientova plného vědomí kalnou blanku, která se nacházela před čočkou (vzhledem ke stavu anatomických znalostí nevěděl, že tam žádná blanka není, ale že je zkalená přímo čočka), ale pokus se nepodařil a úlomky čočky vnikly do přední oční komory. Lékař oční komoru otevřel, úlomky čočky odstranil a přední komoru vyprázdnil. Po tomto zákroku se prý panenka (oční pupila) stala patrnou a předtím slepý poustevník mohl rozeznávat předměty stejně jako dříve. Jeho štěstí bohužel netrvalo dlouho, neboť během dvou dnů operované oko zhnisalo (bude lepší, když se nebudeme příliš zamýšlet, v jakých hygienických podmínkách zákrok proběhl) a muselo mu být operativně odejmuto. O dalším osudu slepého poustevníka z Provence prameny mlčí.

Když se podíváme na horoskop dne, nevidíme na první pohled nic, co by o tak nepříznivém konci operace vypovídalo. Mars je s Merkurem v recepci, což hovoří nade vší pochybnost o nových postupech ve všem, co je z hlediska tradiční astrologie považováno za marsickou záležitost a k čemuž chirurgie bezesporu patří. Luna přechází z Blíženců do Raka a vytváří kvinkunx na Urana na počátku Vodnáře. Na Neptuna z Raka tvoří navíc trigon Jupiter ze Štíra. Dalo by se tedy říci, že staré Hippokratovo pravidlo o železe, které se nesmí dotknout té části těla, která je signována znamením, v němž se Luna nachází, nebylo porušeno a ctihodný chirurg mohl s dobrými nadějemi očekávat šťastný konec svého experimentu. Jenomže – astrologie nezná jednoduchá řešení.

Když se operace počítá na poledne, stála Luna na třetím stupni Raka, na němž podle Keferova výkladu hrozí oční choroby. Během dvou dnů po operaci se Luna přesunula na šestý stupeň Lva, kde podle téhož pramene hrozí poškození zraku. Hvězdy v případě statečného poustevníka a ještě statečnějšího lékaře opravdu nelhaly a operace dopadla tak, jak dopadla. Můžeme se domnívat, že k jejímu neúspěchu došlo hlavně v důsledku zvědavosti okolí a zvláště kolegů operatéra, kteří si patrně se zájmem prohlíželi operační ránu, aniž je napadlo, že tím kolegovi i pacientovi prokazují opravdu medvědí službu. Je tedy jasné, že po takové premiéře se operace nedočkala všeobecného a nadšeného přijetí. Po dlouhou dobu zůstala v arzenálu lékařů jako nepříliš spolehlivá metoda, u které je velká možnost komplikací. Milost jí byla udělena až v době, kdy se do operativy všeobecně zavedla jak narkóza, tak antisepse. To ale už dávno nad průkopnickým chirurgem i statečným poustevníkem rostla tráva…